Aikataulut

Koululaisluisteluita ei järjestetä vuonna 2022 - voitte osallistua luisteluhaasteeseen! Lue lisää: FIM luisteluhaaste

*

Luisteluradat ovat kaikkien käytössä perjantaihin 25.2.2022 klo 18 asti

*

Pe 25.2.2022 - Kuutamoluistelu

Kuutamoluistelu on maksuton ulkoilmatapahtuma.

Kuutamoluistelun aikana jääradalla on jätkänkynttilöitä valaisemassa luonnonjääluisteluratoja.

Klo Tapahtuma
18.00Kuutamoluistelu


La 26.2.2022 - kisapäivä klo 07 alkaen

Lopulliset kisamatkat ja kierrosmäärät julkaistaan kisaviikolla vko 8

Tapahtuma järjestetään sääolosuhteen mukaan joko 4, 6 tai 8 km radalla.

Numeroiden haku

Numeroiden haku / kisakanslia on Scandic Kuopion Mikro -kokoustilassa. Osoite Satamakatu 1 tai katso Google Maps

Kisakanslia on auki :

Perjantaina 25.2.2022 klo 15-20

Lauantaina 26.2.2022 klo 7-12

KloTapahtuma
07:00

Kilpa: 200 km luistelu

 M, SM M (Sm-kisa kisaillaan 200km yhteydessä)

08:00

Kilpa: 100 km luistelu 

M/N, SM N, SM M50, SM M60 (Sm-kisa samassa yhteydessä

09:00

Kilpa: 50 km luistelu M/N

Kilpa: 50 km potkukelkkailu M/N

10:00

Kilpa: 25 km luistelu

Kunto: 12,5 km luistelu (ilman sauvoja)

Nuoret: 12,5 ja 2 km luistelut

11:00Kunto: 50 ja 25 km sauvaluistelu
11:30

Kilpa: 50 km Nastapyöräily M/N (aika muutettu)

Kunto: 25 ja 12 km nastajuoksukisat

12:00Kilpa: 25 km Nastapyöräily M/N (aika muutettu)
12:00Startti sulkeutuu
12.00Lasten minimaraton, lue lisää
12:00

Palkintojen jako jäällä Queen-R laivan läheisyydessä

  • 100 km luistelu M/N
  • 50 km luistelu M/N
  • 50 km potkukelkka M/N
Klo 13.30

Palkintojen jako jäällä Queen-R laivan läheisyydessä

  • 50 km nastapyörä
  • 25 km nastapyörä
Klo 15.00

Palkintojen jako jäällä Queen-R laivan läheisyydessä

  • 200 km luistelu M/N
17:00Maali sulkeutuu

Palkintojenjako klo 12.00 alkaen Queen-R laivan läheisyydessä luonnonjäällä

200 km luistelijat palkitaan heti kun kolmen kärki on maalissa

KILPASARJAT:

Kilpasarjoissa palkitaan kunkin lajin kolme nopeinta osallistujaa (miehet ja naiset)

Skater's Night -palkintojenjakotilaisuuteen ei järjestetä tänä vuonna. Palkinnot jaetaan ulkona Queen-R laivan läheisyydessä tapahtumapäivän aikana.

Klo 12.00 palkitseminen kun kolmen kärki on maalissa

  • 100 km luistelu M/N
  • 50 km luistelu M/N
  • 50 km potkukelkka M/N

Klo 13.30 kun kolmen kärki on maalissa

  • 50 km nastapyörä
  • 25 km nastapyörä

Klo 15.00 tai heti kun kolmen kärki on maalissa

  • 200 km luistelu M/N

Kilpasarjoihin voi osallistua kuka tahansa eikä vaadi lisenssiä

KUNTOSARJAT:

Ei palkintojenjakoa, jokainen saa maalissa muistolaatan